Придбати електронну сигарету в вейп-шопах, розташованих на території України, можуть особи, віком від 18 років. Якщо підліток або дитина захоче купити вейп, магазин вправі відмовити йому в послугах, що надаються, посилаючись на законодавчі норми.

Со скольки лет можно курить вейп

Чим обґрунтовані обмеження за віком

Оскільки тіло людини розвивається до 18 років, а в деяких випадках і до 21 року, обмеження куріння виходячи з віку, аргументовані. Нікотин і тютюнові вироби негативно впливають на:

  • Дихальні шляхи;
  • Серцево-судинну систему;
  • Центральну нервову систему;
  • Органи травлення;
  • Ендокринну систему.

Оскільки в Україні завжди існувала заборона на купівлю класичних тютюнових виробів неповнолітніми особами, введення обмежень для електронних сигарет - це було питання часу.

Законодавче регулювання вейпінгу в Україні

Дії, спрямовані на зниження популярності куріння, почалися ще у 2006 році - під час ратифікації конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я з боротьби з тютюновими виробами. Парламентарії ввели обов'язкове маркування з попередженнями, заборонили куріння в громадських місцях і обмежили діяльність спонсорування та реклами.

Щоб не втрачати споживчий обсяг, тютюнові виробники запропонували нові продукти, що позиціюються як безпечна альтернатива сигаретам. Довгий час було відсутнє регулювання, включаючи продаж і виробництво.

У грудні 2020 року депутатами Верховної Ради був прийнятий законопроєкт №3628 з метою законодавчого регулювання ринку електронних сигарет на території України.

Ці обмеження прирівнюють вейп до традиційних тютюнових виробів і забороняють продаж електронних пристроїв неповнолітнім особам. У законопроєкт прописана обов'язкова умова, при якій продавці зобов'язуються питати документи, що підтверджують вік.

Ще у 2016 році зареєстрований законопроєкт №4507, що пропонує ввести додаткові обмеження на продаж та поширення тютюнових виробів, електронних сигарет і препаратів, що містять нікотин. У 2019 проєкт було відхилено.

Медичний аспект

Виходячи з офіційно представленої інформації ВООЗ, електронні сигарети будь-якого типу не являються по-справжньому безпечною альтернативою класичним тютюновим виробам. На думку Всесвітньої організації охорони здоров'я, такі пристрої викликають залежність внаслідок вмісту в них нікотину.

Однак точно говорити про негативний вплив на організм не можна лише тому, що на цю мить немає необхідної кількості незалежних досліджень, які змогли б точно стверджувати про шкоду або безпеку.

Попри те, що головна перевага альтернативних девайсів - це відсутність небезпечних речовин, що виділяються в процесі горіння, деякі незалежні дослідження вказують на наявність шкоди. Так у вейпі є маловивчені інгредієнти, що відрізняються потенційною шкодою для організму.

Вчені пильно вивчають вплив формальдегіду, який виділяється при тривалому нагріванні пропіленгліколю. Ця речовина офіційно визнана Всесвітньою організацією охорони здоров'я канцерогеном.

Другим компонентом є гліцерин, завдяки якому паріння відрізняється густотою і білосніжним кольором. Виходячи з результатів останніх досліджень, дана речовина виділяє акролеїн, що викликає роздратування очей та дихальних шляхів.

Що стосується барвників, ароматизаторів та інших добавок рідини для вейпа - всі вони відрізняються токсичними властивостями при тривалому процесі нагрівання. Подібні інгредієнти можуть викликати запальну реакцію і спровокувати стрес оксидативного характеру. Саме з цією речовиною пов'язують понад 2000 випадків невідомої респіраторної хвороби 2019 році на території США.

У 2019 було проведено найбільш масштабне дослідження, в якому взяли участь 400 тис. осіб. Виходячи з результатів, вейп може призвести до стенокардії, інсульту, захворювань ротової порожнини та іншим неприємним наслідкам.

Обмеження на продаж рідин для вейпу

Крім обмежень на продаж пристроїв, з 1 січня 2021 року в Україні діє поправка, через яку продавці не можуть продавати рідини неповнолітнім покупцям.

Якщо в магазині підтверджується факт продажу нікотинових рідин та електронних пристроїв дітям або підліткам, державний орган має право анулювати наявну ліцензію і накласти додатковий штраф від 7 до 13 тис. гривень. При повторному порушенні, держава може конфіскувати майно та виторг, додатково додавши до штрафу 10 тис. гривень.

Рідини з нікотином

Рідини з нікотином часто використовуються в як альтернатива звичайному палінню. Нікотинова рідина складається з наступних компонентів:

  • Гліцерин. Сприяє утворенню густої пари;
  • Пропіленгліколь. Через нього у людини, яка курить вейп, або будь-який інший електронний пристрій, виникає здавлене відчуття в горлі;
  • Нікотин. Використовується як альтернатива звичайним сигаретам;
  • Ароматизатори. Є добавками, що надають ароматичних і смакових якостей.

Завдяки високій різноманітності рідин, користувач може вибрати найбільш підходящий варіант. Нікотиновий обсяг в рідині варіюється від 1 мг речовини до найміцнішого - 24 мг на 1 мл.

У магазинах можна знайти рідини, в яких вміст нікотинової речовини становить 36 мг на мл. Подібні рідини зазвичай не парять - найчастіше вони використовуються для підвищення міцності в легших варіантах.

Рідини без нікотину

Безнікотинові та рідини з нікотином мають приблизно однаковий склад. Єдина відмінність - це фактичний вміст нікотину в 0 мг на 1 мл. Така рідина найчастіше купується людьми, які хочуть повністю відмовитися від залежності, але не можуть позбутися психологічного задоволення.

Хоча безнікотинові рідини й не містять нікотину (що можна зрозуміти з їх назви), вони також заборонені до придбання особам до 18 років. Саме тому, багато магазинів часто відмовляють у продажу безнікотинових сумішей неповнолітнім, щоб уникнути подальших проблем від державних органів.